Прелиминарни распоред изношења смећа по селима

У прилогу се може видети прелиминарни распоред изношења смећа по селима. Уколико дође до одступања на терену у односу на план моле се грађани за разумевање јер одступања може бити највише у једном дану.

Обавештавамо грађане да је возило којим се износи смеће већих габарита са немогућношћу приласка сваком домаћинству. Из тог разлога молимо грађане да своје канте у данима предвиђеним распоредом поставе на локације које су возилу доступне.

Овакав начин вршења услуге изношења смећа по селима биће на снази до избора новог оператера.

РАСПОРЕД ИЗНОШЕЊА СМЕЋА ПО СЕЛИМА

ПОНЕДЕЉАК

  • Гуришевци
  • Јарменовци
  • Манојловци
  • Доња Трешњевица
  • Пласковац
  • Крћевац
  • Загорица
  • Липовац

УТОРАК

  • Горња Шаторња
  • Доња Шаторња
  • Блазнава
  • Винча
  • Белосавци
  • Јеленац
  • Маскар
  • Рајковац

СРЕДА

  • Наталинци
  • Клока
  • Доња Трнава
  • Горња Трнава
  • Светлић

ЧЕТВРТАК

  • Жабаре
  • Горович
  • Јунковац
  • Шуме

ПЕТАК

  • Божурња
  • Овсиште
Јучерашња примопредаја докумената у кабинету председнице општине између извођача радова,  GIZ-а и Општине Топола, означила је и званичан завршетак прве фазе радова на обнови Краљеве винарије у Тополи. Своје потписе на документа ставили су председница општине Јасна Вуковић у име Општине Топола, Томислав Кнежевић испред GIZ-а, Благоје Мићковић испред извођача радова и Предраг Јошић као надзорни орган. Примопредаји су присуствовали и представници Општине, представници извођача радова и Драган Рељић управник Задужбине краља Петра I.    
Прва фаза радова на обнови овог културног и историјског здања урађена је у сарадњи општине Топола и пројекта „ЕУ за културно наслеђе и туризам“ који финансирају Европска унија и Влада Савезне Републике Немачке, а спроводи Немачка организација за међународну сарадњу GIZ. 
Реконструкција је обухватила адаптацију, санацију и ревитализацију објекта који има богато културно-историјско наслеђе – Задужбине краља Петра I Карађорђевића – Комплекс Краљеве винарије. Реконструисани су кровови, урађени су архитектонско – грађевински радови и поправљене енергетске и хидро инсталације. Наставак радова усмерен на уређење ентеријера Краљеве винарије одвијаће се у оквиру другог пројекта који ће такође финансирати Европска унија.
Краљеву винарију подигао је краљ Александар I Карађорђевић 1931. године као једну од најсавременијих винарија на Балкану. Од 2007. године винарија поново производи вино искључиво из сопствених винограда, а поседује и музеј и подземну винотеку са 280 флаша вина велике вредности.
Украшавање пешачке зоне
Поводом припрема за одржавање манифестације „Новогодишња бајка“, од данас почиње украшавање пешачке зоне у улици Кнегиње Зорке у Тополи. Улица ће бити украшена великим бројем лампиона и украса који ће се налазити и на самом шеталишту. Сходно томе моле се грађани који овом улицом пролазе да обрате пажњу како не би дошло до оштећења украса.
Постављање контејнера за смеће
Данас је почело постављање и распоређивање контејнера у Белосавцима и околним селима (Јеленац, Маскар…) као замена за контејнере фирме FCC EKO која је престала да обавља делатност одвожења смећа на територији општине Топола. У наредним данима поставиће се контејнери у Трнави, Овсишту и Светлићу. Постављање ових контејнера представља привремено решење, односно до завршетка Јавне набавке за избор новог оператера за одношење смећа. Нови оператер ће бити у обавези да постави 380 нових контејнера на сеоском подручју општине Топола.
Данас је у Визиторском центру Министарство здравља у сарадњи са Институтом за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“, локалном самоуправом и Домом здравља „Свети Ђорђе“ организовало трибину у оквиру едукативног програма о превенцији кардиоваскуларних болести „Караван здравља“. На трибини су се присутнима, међу којима су биле председница општине Јасна Вуковић и директорка Дома здравља Валентина Пајић, обратили саветник министра здравља за превенцију проф. др Небојша Тасић, др Снежана Плавшић из института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ и др Слађана Радивојевић из Дома здравља „Свети Ђорђе“.
Од говорника се могло чути да је у циљу смањења поражавајуће статистике  Министарство здравља покренуло „Караван здравља“ по градовима Србије како би информисало становништво и обезбедило превентивне кардиолошке прегледе. А управо та поражавајућа статистика пружа податке по којима је прошле године у Србији од последица кардиоваскуларних болести умрло 50.000 људи. Према томе, дало се закључити, циљ Каравана је да се дође до здравих особа у радно способном периоду живота. Пут ка томе је правовремено идентификовање фактора ризика, а највећи за настанак болести срца и крвних судова су  хипертензија, повећане масноће у крви, дијабетес и пушење. Уколико се они идентификују на време кардиоваскуларне болести се могу спречити. Након трибине одржане у Тополи, „Караван здравља“ је кренуо даље пут Аранђеловца.

Поводом завршетка прве фазе санације и рекултивације депоније Торови у Тополи, председник Скупштине општине Драган Јовановић издао је саопштење следеће садржине:

„Данас, у четвртак, 5.12.2024. године, је завршена прва фаза санације и рекултивације депоније Торови у Тополи. Следеће године, када се заврши друга фаза рекултивације, овде ће бити зелена површина. Ово је једини овакав пример у Шумадији и можда најважнији пројекат у последњих 20 година у Тополи. Овај пројекат ће непосредно утицати, не само на мештане који живе у непосредном окружењу бивше депоније, већ и на здравље популације у нашој општини. Захваљујем се извођачима што су испоштовали рок, као и свим сарадницима који су учествовали у реализацији овог пројекта. У понедељак, 09.12., истиче уговор за односење смећа са сеоског  подручја. Нема потребе за паником. До краја јануара долази нови оператер. Села ће се и у том вакуму од одласка старог па до доласка новог чистити. Тај период се неће фактурисати грађанима. Захваљујем се Марку Попадић, директору Чистоће Београд који ће нам пружити помоћ, као и колегама из Горњег Милановца, Јагодине (одељење у Смедеревској Паланци) , Аранђеловца и наравно , комуналном предузећу Топола. Локални буџет ће бити усвојен 17.12. и након тога се расписује јавни позив за најповољнијег понуђача који ће нам пружати услугу депоновања комуналног отпада са подручја општине Топола у наредној години. У претходне две године, то је био ПВВ Јагодина, а након јавне набавке ћемо видети ко ће то бити у 2025. години. Видимо се.“

Инклузивно образовање у пракси:
Резултати општине Топола  Инклузивно образовање стратешки је циљ Републике Србије и као такво део је Стратегије развоја образовања и
васпитања Републике Србије до 2030. године на националном, регионалном и локалном нивоу. Полазна тачка је национална политика инклузивног образовања, а политике општине Топола полазе од националних стратешких циљева и своје мере усклађују са њима.
Инклузивно образовање, као стратешки циљ Министарства просвете, подржава и пројекат „Унапређени равноправни приступ и завршавање
предуниверзитетског образовања за децу којој је потребна додатна образовна подршка – Учимо сви заједно“, а који реализују Министарство просвете и УНИЦЕФ, уз подршку Европске уније, како би се остварила додатна подршка за децу из осетљивих група.
На територији општине Топола, где живи велики број деце са сметњама у развоју и инвалидитетом, општина Топола у сарадњи са ОШ „Карађорђе“ и Удружењем за помоћ МНРО „Загрљај“ Топола спроводи низ активности у циљу унапређења инклузивног образовања.
Кључни постигнути резултати настали у оквиру пројекта „Учимо сви заједно“ су:
· формирање Мреже подршке инклузивном образовању која активно ради на унапређењу положаја деце са сметњама у развоју у општини Топола
· организоване су четири угледне радионице „Инвалидитет није неспособност“ за четири групе ученика и серија радионица за родитеље на тему прихватања различитости
· реализоване су и забавне и едукативне Игре без граница и тематски дани, са циљем подстицања интеракције и дружења деце са сметњама у развоју и њихових вршњака
· покренута је и медијска кампања са циљем подизања свести јавности о значају инклузивног образовања, која је обухватила три билборда са мотивационим порукама и трибину „Мој допринос инклузији“ којој је присуствовало 44 учесника  Уз додатне материјале, објаве на
друштвеним мрежама и преко локалних медија, шира јавност такође је информисана о постигнутим резултатима.

Кроз активности локалних институција општине Топола, најосетљивија деца и млади на територији општине имају прилику да остваре свој пуни потенцијал. Комплетни смо само када смо сви заједно и учимо онда када учимо сви заједно.

Инклузивно образовање на територији општине Топола: Размишљајмо и радимо инклузивно
 

Квалитетно, доступно и праведно образовање основно је право сваког детета. Како би оно било реализовано, образовни систем дужан је да уважава индивидуалне могућности и ситуације у којима се налази свако дете. Ово значи да деца, која се из било ког разлога сматрају припадницима „осетљиве групе“, ни у ком случају не смеју бити изостављена.
Управо из овог разлога, циљ инклузивног образовања је да омогући сваком детету, подједнаку шансу за квалитетно образовање без дискриминације, како би у потпуности остварило своје потенцијале. Овај приступ подразумева укључивање сваког детета у вршњачку заједницу, начин рада прилагођен потребама сваког детета као и додатну образовну подршку у ситуацијама када је она потребна. На тај начин, руше се предрасуде и стереотипи и елиминише дискриминација, а сваком детету пружа се прилика да расте и развија се. Кроз своје разноврсне надлежности, јединице локалне самоуправе приступ инклузивном образовању могу да прилагоде својим најосетљивијим заједницама, детаљно пратећи планирање, реализацију и евалуацију потребних мера подршке.
Инклузивно образовање је кључна вредност нашег образовног система.
Полазна тачка овог система је национална политика инклузивног образовања, а политике општине Топола полазе од националних стратешких циљева и своје мере усклађују са њима. Кроз приступ који уважава развојне капацитете и потенцијале сваког детета, инклузивно образовање омогућава детету да оствари свој пуни потенцијал. Како би се овај циљ остварио и како би инклузивно образовање постало универзални принцип на ком се заснива систем образовања и васпитања у Србији, спроводи се и пројекат „Унапређени равноправни приступ и завршавање предуниверзитетског образовања за децу којој је потребна додатна образовна подршка – Учимо сви заједно“. Овај пројекат који спроводе Министарство просвете и УНИЦЕФ, уз подршку Европске уније, настоји да омогући равноправни приступ образовању за децу из свих осетљивих група, што се реализује кроз унапређење система и квалитета образовања као и сарадњу актера на националном и
локалном нивоу.
Општина Топола препознала је значај инклузивног образовања и улогу пројекта и као једна од 20 ЈЛС, придружила се пројекту „Учимо сви
заједно“.
 „Размишљајмо и радимо инклузивно“ је слоган под којим се спроводи низ активности у општини у оквиру пројекта „Учимо сви заједно“. У оквиру пројекта се, између осталог, организују заједничке активности за децу са сметњама у развоју и њихове вршњаке (игре без граница, приредбе, тематски дани), одржавају се радионице за родитеље, формира се Мрежа подршке инклузивном образовању уз промотивну кампању у локалним медијима.
Активности спроводе општина Топола у сарадњи са ОШ „Карађорђе“ и Удружењем за помоћ МНРО „Загрљај“ Топола.
 Кроз поменуте активности у општини Топола, препознају се потребе и цене различитости све деце, чиме се ствара осећај припадања и добробити за све, док су родитељи информисани и оснажени да подрже дете. Само различити смо комплетни и као што азбуку чине различита слова, сва деца, „Од А до Ш“, треба да буду прихваћена у школској и локалној заједници и друштву уопште како би била равноправна и остварила свој пуни потенцијал.

Поводом Међународног дана борбе против насиља над женама, јуче је у Београду одржана конференција под називом “Једнаке, сигурне, оснажене”. Конференцију је организовао Кабинет министарке без портфеља задужене за родну равноправност, спречавање насиља над женама и економско и политичко оснаживање жена.
Увођење нулте тачке толеранције за оне који су вршили и врше насиље над женама, један је од предлога председника Републике Србије, Александра Вучића, приликом обраћања окупљенима. У тој борби са насилницима потребна је, како је поручио, подршка свих институција и појединаца.
На скупу, коме је присуствовала и председница општине Топола, Јасна Вуковић, о једнакости, сигурности и оснаживању жена и борби против насиља над њима, поред председника Вучића, говорили су: -Татјана Мацура, министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавање насиља над женама и економско и политичко оснаживање жена, -Елвира Ковач, потпредседница Народне скупштине, -Матилда Морт, стална координаторка УН у Србији, -Пламена Халачева, заменица шефа Делегације ЕУ у Србији, -Шарлот Самелин, Њ.Е. амбасадорка Краљевине Шведске, -Ивица Дачић, министар унутрашњих послова, -др Златибор Лончар, министар здравља, -Маја Поповић, министарка правде, -Немања Старовић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, -Томислав Жигманов, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог, -Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, -Александар Марковић, председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова, -Михаило Јовановић, директор Канцеларије за ИТ и еУправу, -Дарко Трајковић, јавни тужилац ОЈТ Ниш, -Јелена Хрњак, НВО Атина.
Генерална скупштина УН донела је 1999. године Одлуку да се 25. новембар прогласи за Међународни дан борбе против насиља над женама како би се подигла свест о чињеници да су жене широм света жртве силовања, породичног насиља, злостављања и других облика насиља. Република Србија придружила се обележавању овог дана, као глобалној кампањи, са циљем указивања на значај и величину проблема, која се протеже и на наредних 16 дана – до 10. децембра, Међународног дана људских права.

Кључна улога институција општине Топола у подршци инклузивном образовању

На територији општине живи велики број деце са сметњама у развоју и инвалидитетом. Деци и младима из осетљивих група неопходна је подршка у виду обезбеђивања основних животних потреба, подршке у учењу, као и психосоцијална подршка како би превазишли изазове са којима се суочавају, попут сиромаштва, изолације и дискриминације. Важно је да постоји систем који пружа редовну и квалитетну подршку, како би сваком детету било доступно квалитетно образовање на које свако дете има право без обзира на околности у којима одраста. Полазна тачка овог система је национална политика инклузивног образовања, а политике општине Топола полазе од националних стратешких циљева и своје мере усклађују са њима.

Са циљем даљег унапређивања квалитета инклузивног образовања, општина, у партнерству са ОШ „Карађорђе“ и Удружењем за помоћ МНРО „Загрљај“ Топола учествују у пројекту „Унапређени равноправни приступ и завршавање предуниверзитетског образовања за децу којој је потребна додатна образовна подршка – Учимо сви заједно “, а који спроводе Министарство просвете и УНИЦЕФ, уз подршку Европске уније.

Спровођењем активности у општини Топола, општина Топола ствара могућности за напредовање деце предшколског и школског узраста, доприносећи не само њиховом развоју већ и оснаживању породица на територији општине. Само различити смо комплетни, као што азбуку чине само сва различита слова. Активности општине Топола подстичу заједништво, поштовање различитости и неговање вредности инклузивног образовања и социјалне инклузије.