Поводом завршетка прве фазе санације и рекултивације депоније Торови у Тополи, председник Скупштине општине Драган Јовановић издао је саопштење следеће садржине:

„Данас, у четвртак, 5.12.2024. године, је завршена прва фаза санације и рекултивације депоније Торови у Тополи. Следеће године, када се заврши друга фаза рекултивације, овде ће бити зелена површина. Ово је једини овакав пример у Шумадији и можда најважнији пројекат у последњих 20 година у Тополи. Овај пројекат ће непосредно утицати, не само на мештане који живе у непосредном окружењу бивше депоније, већ и на здравље популације у нашој општини. Захваљујем се извођачима што су испоштовали рок, као и свим сарадницима који су учествовали у реализацији овог пројекта. У понедељак, 09.12., истиче уговор за односење смећа са сеоског  подручја. Нема потребе за паником. До краја јануара долази нови оператер. Села ће се и у том вакуму од одласка старог па до доласка новог чистити. Тај период се неће фактурисати грађанима. Захваљујем се Марку Попадић, директору Чистоће Београд који ће нам пружити помоћ, као и колегама из Горњег Милановца, Јагодине (одељење у Смедеревској Паланци) , Аранђеловца и наравно , комуналном предузећу Топола. Локални буџет ће бити усвојен 17.12. и након тога се расписује јавни позив за најповољнијег понуђача који ће нам пружати услугу депоновања комуналног отпада са подручја општине Топола у наредној години. У претходне две године, то је био ПВВ Јагодина, а након јавне набавке ћемо видети ко ће то бити у 2025. години. Видимо се.“

Инклузивно образовање у пракси:
Резултати општине Топола  Инклузивно образовање стратешки је циљ Републике Србије и као такво део је Стратегије развоја образовања и
васпитања Републике Србије до 2030. године на националном, регионалном и локалном нивоу. Полазна тачка је национална политика инклузивног образовања, а политике општине Топола полазе од националних стратешких циљева и своје мере усклађују са њима.
Инклузивно образовање, као стратешки циљ Министарства просвете, подржава и пројекат „Унапређени равноправни приступ и завршавање
предуниверзитетског образовања за децу којој је потребна додатна образовна подршка – Учимо сви заједно“, а који реализују Министарство просвете и УНИЦЕФ, уз подршку Европске уније, како би се остварила додатна подршка за децу из осетљивих група.
На територији општине Топола, где живи велики број деце са сметњама у развоју и инвалидитетом, општина Топола у сарадњи са ОШ „Карађорђе“ и Удружењем за помоћ МНРО „Загрљај“ Топола спроводи низ активности у циљу унапређења инклузивног образовања.
Кључни постигнути резултати настали у оквиру пројекта „Учимо сви заједно“ су:
· формирање Мреже подршке инклузивном образовању која активно ради на унапређењу положаја деце са сметњама у развоју у општини Топола
· организоване су четири угледне радионице „Инвалидитет није неспособност“ за четири групе ученика и серија радионица за родитеље на тему прихватања различитости
· реализоване су и забавне и едукативне Игре без граница и тематски дани, са циљем подстицања интеракције и дружења деце са сметњама у развоју и њихових вршњака
· покренута је и медијска кампања са циљем подизања свести јавности о значају инклузивног образовања, која је обухватила три билборда са мотивационим порукама и трибину „Мој допринос инклузији“ којој је присуствовало 44 учесника  Уз додатне материјале, објаве на
друштвеним мрежама и преко локалних медија, шира јавност такође је информисана о постигнутим резултатима.

Кроз активности локалних институција општине Топола, најосетљивија деца и млади на територији општине имају прилику да остваре свој пуни потенцијал. Комплетни смо само када смо сви заједно и учимо онда када учимо сви заједно.

Инклузивно образовање на територији општине Топола: Размишљајмо и радимо инклузивно
 

Квалитетно, доступно и праведно образовање основно је право сваког детета. Како би оно било реализовано, образовни систем дужан је да уважава индивидуалне могућности и ситуације у којима се налази свако дете. Ово значи да деца, која се из било ког разлога сматрају припадницима „осетљиве групе“, ни у ком случају не смеју бити изостављена.
Управо из овог разлога, циљ инклузивног образовања је да омогући сваком детету, подједнаку шансу за квалитетно образовање без дискриминације, како би у потпуности остварило своје потенцијале. Овај приступ подразумева укључивање сваког детета у вршњачку заједницу, начин рада прилагођен потребама сваког детета као и додатну образовну подршку у ситуацијама када је она потребна. На тај начин, руше се предрасуде и стереотипи и елиминише дискриминација, а сваком детету пружа се прилика да расте и развија се. Кроз своје разноврсне надлежности, јединице локалне самоуправе приступ инклузивном образовању могу да прилагоде својим најосетљивијим заједницама, детаљно пратећи планирање, реализацију и евалуацију потребних мера подршке.
Инклузивно образовање је кључна вредност нашег образовног система.
Полазна тачка овог система је национална политика инклузивног образовања, а политике општине Топола полазе од националних стратешких циљева и своје мере усклађују са њима. Кроз приступ који уважава развојне капацитете и потенцијале сваког детета, инклузивно образовање омогућава детету да оствари свој пуни потенцијал. Како би се овај циљ остварио и како би инклузивно образовање постало универзални принцип на ком се заснива систем образовања и васпитања у Србији, спроводи се и пројекат „Унапређени равноправни приступ и завршавање предуниверзитетског образовања за децу којој је потребна додатна образовна подршка – Учимо сви заједно“. Овај пројекат који спроводе Министарство просвете и УНИЦЕФ, уз подршку Европске уније, настоји да омогући равноправни приступ образовању за децу из свих осетљивих група, што се реализује кроз унапређење система и квалитета образовања као и сарадњу актера на националном и
локалном нивоу.
Општина Топола препознала је значај инклузивног образовања и улогу пројекта и као једна од 20 ЈЛС, придружила се пројекту „Учимо сви
заједно“.
 „Размишљајмо и радимо инклузивно“ је слоган под којим се спроводи низ активности у општини у оквиру пројекта „Учимо сви заједно“. У оквиру пројекта се, између осталог, организују заједничке активности за децу са сметњама у развоју и њихове вршњаке (игре без граница, приредбе, тематски дани), одржавају се радионице за родитеље, формира се Мрежа подршке инклузивном образовању уз промотивну кампању у локалним медијима.
Активности спроводе општина Топола у сарадњи са ОШ „Карађорђе“ и Удружењем за помоћ МНРО „Загрљај“ Топола.
 Кроз поменуте активности у општини Топола, препознају се потребе и цене различитости све деце, чиме се ствара осећај припадања и добробити за све, док су родитељи информисани и оснажени да подрже дете. Само различити смо комплетни и као што азбуку чине различита слова, сва деца, „Од А до Ш“, треба да буду прихваћена у школској и локалној заједници и друштву уопште како би била равноправна и остварила свој пуни потенцијал.

Поводом Међународног дана борбе против насиља над женама, јуче је у Београду одржана конференција под називом “Једнаке, сигурне, оснажене”. Конференцију је организовао Кабинет министарке без портфеља задужене за родну равноправност, спречавање насиља над женама и економско и политичко оснаживање жена.
Увођење нулте тачке толеранције за оне који су вршили и врше насиље над женама, један је од предлога председника Републике Србије, Александра Вучића, приликом обраћања окупљенима. У тој борби са насилницима потребна је, како је поручио, подршка свих институција и појединаца.
На скупу, коме је присуствовала и председница општине Топола, Јасна Вуковић, о једнакости, сигурности и оснаживању жена и борби против насиља над њима, поред председника Вучића, говорили су: -Татјана Мацура, министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавање насиља над женама и економско и политичко оснаживање жена, -Елвира Ковач, потпредседница Народне скупштине, -Матилда Морт, стална координаторка УН у Србији, -Пламена Халачева, заменица шефа Делегације ЕУ у Србији, -Шарлот Самелин, Њ.Е. амбасадорка Краљевине Шведске, -Ивица Дачић, министар унутрашњих послова, -др Златибор Лончар, министар здравља, -Маја Поповић, министарка правде, -Немања Старовић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, -Томислав Жигманов, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог, -Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, -Александар Марковић, председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова, -Михаило Јовановић, директор Канцеларије за ИТ и еУправу, -Дарко Трајковић, јавни тужилац ОЈТ Ниш, -Јелена Хрњак, НВО Атина.
Генерална скупштина УН донела је 1999. године Одлуку да се 25. новембар прогласи за Међународни дан борбе против насиља над женама како би се подигла свест о чињеници да су жене широм света жртве силовања, породичног насиља, злостављања и других облика насиља. Република Србија придружила се обележавању овог дана, као глобалној кампањи, са циљем указивања на значај и величину проблема, која се протеже и на наредних 16 дана – до 10. децембра, Међународног дана људских права.

Кључна улога институција општине Топола у подршци инклузивном образовању

На територији општине живи велики број деце са сметњама у развоју и инвалидитетом. Деци и младима из осетљивих група неопходна је подршка у виду обезбеђивања основних животних потреба, подршке у учењу, као и психосоцијална подршка како би превазишли изазове са којима се суочавају, попут сиромаштва, изолације и дискриминације. Важно је да постоји систем који пружа редовну и квалитетну подршку, како би сваком детету било доступно квалитетно образовање на које свако дете има право без обзира на околности у којима одраста. Полазна тачка овог система је национална политика инклузивног образовања, а политике општине Топола полазе од националних стратешких циљева и своје мере усклађују са њима.

Са циљем даљег унапређивања квалитета инклузивног образовања, општина, у партнерству са ОШ „Карађорђе“ и Удружењем за помоћ МНРО „Загрљај“ Топола учествују у пројекту „Унапређени равноправни приступ и завршавање предуниверзитетског образовања за децу којој је потребна додатна образовна подршка – Учимо сви заједно “, а који спроводе Министарство просвете и УНИЦЕФ, уз подршку Европске уније.

Спровођењем активности у општини Топола, општина Топола ствара могућности за напредовање деце предшколског и школског узраста, доприносећи не само њиховом развоју већ и оснаживању породица на територији општине. Само различити смо комплетни, као што азбуку чине само сва различита слова. Активности општине Топола подстичу заједништво, поштовање различитости и неговање вредности инклузивног образовања и социјалне инклузије.

Ветерани Војне полиције Србије посетили Тополу
Председница општине Топола, Јасна Вуковић, речима тополе добродошлице, угостила је у суботу 23. новембра чланове Удружења грађана Ветерана Војне полиције Србије. Радни састанак и дружење, са излетом у Шумадију, организован је на иницијативу Подружнице Београд као и чланова Подружнице Крагујевац. 
Након краћег разговора и шумадијског окрепљења, гости су са председницом општине обишли храм Светог Ђорђа и кућу краља Петра I, где су их домаћини упознали са изградњом цркве, криптом и изложбеним простором краљевог дома. По обиласку комплекса на Опленцу уприличена је посета Краљевској винарији. У винарији су могли чути о историјату винарије као и фазама реконструкције и будућим изгледом подрума. У винарији су чланови Удружења завршили своју посету Тополи. Одатле су се упутили ка Орашцу. У Орашцу су, у Марићевића јарузи, месту подизања Првог српског устанка, положили венац вожду Карађорђу и  бесмртним ослободиоцима српског народа.

Топола и наредне године у ритму Европе
-Топола број 1 – тако бих назвао данашњи дан у Србији. Први град и општина који ће потписати протокол о сарадњи са Фестивалом Ритам Европе је управо општина Топола – речи су којима је започео данашње обраћање Игор Карадаревић, директор програма Фестивала Ритам Европе.
У кабинету председнице општине данас је председница Јасна Вуковић испред Општине Топола потписала протокол о сарадњи са представницима Фестивала Ритам Европе који ће се наредне године одржати у Бору, граду победнику недавно одржаног музичког такмичења у Кикинди. Поред Игора Карадаревића потписивању уговора присуствовао је и извршни директор програма Давид Макевић. 
Речима пуним хвале описао је Карадаревић ангажованост и може се слободно рећи пожртвованост председнице Вуковић у досадашњим учешћима Тополе на овом престижном музичком Фестивалу Прве српске телевизије. Посебно је истакао њену срдачност и залагање и према другој деци, деци из других градова „као да су из Тополе“. Сигуран је Карадаревић да ће и наредне године Топола имати децу надарену у музичком и сценском погледу са којом ће се моћи радити на њиховој даљој квалитетној надградњи. „Ми радимо са њима, али ништа без ове одлуке Општине да да прилику и шансу највећем фестивалу у Региону и првог овог типа у Европи да се на телевизијском преносу на Првој телевизији појаве деца општине Топола“, рекао је Карадаревић. Он је похвалио Општину Топола на успеху да уђе међу 25 градова и општина који ће се борити у Гранд финалу у Будви у мају наредне године на другом међународном интернационалном фестивалу. 
Комплиментима упућеним гостима одговорила је и председница општине Јасна Вуковић. Рекла је да „част је наша да имамо прилику да сарађујемо са свима вама“. Том приликом мислила је председница Вуковић поред Игора Карадаревића и Давида Макевића и на остале људе из организације програма који се баве децом, подвлачећи њихове људске особине и професионализам. Фестивал је за њу и прилика да и деца из „малих“ градова и средина покажу своје могућности, а управо то им фестивал и његова организација пружају. 
-Оно што већина људи већ сада зна, јер ми заиста ширимо причу и позитивну енергију, позитивну слику о фестивалу на коме већ три године учествујемо успешно и надамо се да ће наше учешће довести једног тренутка до тога да ми овај сјајни фестивал доведемо у наш град и свим грађанима Тополе покажемо заиста лепоту. Не само кроз пренос уживо, већ и кроз кампове где никада и нигде нисам видела такву атмосферу. Оно што ви гајите,а негде се то и са мојим животним ставовима поклапа је пријатељство. Та деца се друже. Ми одрасли смо склопили дивна пријатељства као и деца. Деца се и после тих кампова чују, виђају, подржавају једни друге и у приватним животима и хобијима које имају и сваки завршетак кампа је пун загрљаја, растанака, суза, што заиста показује једну искрену причу и оно што ви заправо негујете и гајите – закључила је Јасна Вуковић и додала да када се дође до директних преноса деца су највећа подршка једна другима. Председница је такође обећала да ће и убудуће Општина подржавати и давати прилику за учешће својој талентованој деци. 
Давид Макевић, директор Ритма Европе, је истакао дугогодишњу сарадњу са Општином Топола и захвалио менаџменту на позитивној одлуци о даљој међусобној сарадњи. Захвалио се и председници општине на свесрдној помоћи и координацији између деце учесника и Фестивала. Акценат ће наредне године, како је рекао, бити стављен на десетогодишњицу рада Фестивала Ритам Европе на Првој српској телевизији. Због тога, а услед позитивних искустава и примера добре праксе, још драже му је што ће један од учесника бити управо град подно Опленца чијим учесницима се може пожелети пуно успеха и успешних наступа.
Конференција о инклузивном образовању – 15 година од увођења инклузивног образовања
Београд је у понедељак, 18. новембра, био домаћин конференције „Заједно за свако дете“ уз учешће више од 200 доносилаца одлука, образовних стручњака, наставника и представника академских и истраживачких организација, невладиних и међународних организација, као и деце и младих који су разменили искуства и примере добре праксе инклузивног приступа у образовању. Присутнима су се обратили министарка просвете проф. др Славица Ђукић Дејановић, Пламена Халачева, заменица шефа Делегације Европске уније у Србији, Дејана Костадинова, директорка УНИЦЕФ-а у Србији, представници Делегације Европске уније у Србији, Амабасаде Швајцарске, Светске банке, Универзитета за образовање наставника у Цириху и многи други. На бројним панел дискусијама које су овом приликом организоване учешће је узела и председница општине Топола, Јасна Вуковић. Она је говорила на панелу посвећеном интерсекторској сарадњи и промоцији инклузивног образовања на националном и локалном нивоу.  
Од системског увођења инклузивног образовања 2009. године, Влада Републике Србије и Министарство просвете су дефинисали инклузивно образовање као један од приоритета Стратегије развоја образовања и васпитања у Републици Србији до 2030. године.
Инклузивно образовање је постало неодвојиви део образовног система и образовања деце у Србији. О томе говоре подаци о значајном побољшању квалитета и доступности инклузивног образовања. Све је већи обим подршке инклузивном образовању сваког детета у предшколским установама и школама, и бројни су примери успешне инклузивне праксе посвећених наставника. Образовни систем пролази кроз реорганизацију увођењем нових ресурса и механизама за оснаживање наставника и школа у подршци деци којој је потребна свеобухватнија подршка, укључујући и коришћење асистивних технологија и ресурс центара. Рецимо зато и да је свој допринос конференцији „Заједно за свако дете“, као подршка асистивне технологије, дао и робот Воли.
Црвени крст Топола ће почети са радом Народне кухиње од 18. новембра 2024. године у објекту у улици Првог устанка број 1 за све кориснике ове услуге.
Расподела оброка ће се вршити у времену од 9:30 до 10:30 часова.
С поштовањем
Црвени крст Топола
Министарка Жарић Ковачевић званично отворила дечије игралиште
Топола је добила још једно дечије игралиште у близини Визиторског центра, преко пута трговине Макси. Игралиште је јуче свечано отворила Јелена Жарић Ковачевић, министарка државне управе и локалне самоуправе. Испред локалне самоуправе министарку су дочекали председница општине Јасна Вуковић и председник Скупштине општине и народни посланик Драган Јовановић, представници јавних установа и служби, малишани и фолклорни ансамбл КУД “Опленац”. Дечије игралиште, заједно са балон салом у Тополи финансирало је Министарство државне управе и локалне самоуправе са нешто више од 20 милиона динара и Општина Топола са 7,3 милиона. На дечијем игралишту је планирано, а избором реквизита и обезбеђено неометано играње деце свих узраста од једне до четрнаест година. Реквизити су груписани тако да се на простору игралишта могу неометано играти различите старосне групе деце, предшколског и школског узраста. Материјали од којих су реквизити направљени су издржљиви и трајни, отпорни на временске услове и погодни за лако одржавање.
Ово је највеће, како је рекао Драган Јовановић, дечије игралиште у Шумадији, апелујући на грађане да се старају о њему како би што дуже трајао “на радост наших најмлађих суграђана”. Он је такође са министарком разговарао и око пројеката за наредну годину.
Нескривено задовољство урађеним послом изразила је и председница општине Јасна Вуковић. Рекла је да ће игралиште пуно значити за децу. Одвојиће их од телефона и интернета. Учиниће им детињство и одрастање лепшим, здравијим и срећнијим. Истакла је и јако добру сарадњу са Министарством државне управе и локалне самоуправе.
Министарка Жарић Ковачевић је истакла да је игралиште само један од пројеката на коме је Министарство државне управе и локалне самоуправе сарађивало са Општином Топола. Побројала је само неколико примера сарадње као што је улагање око 28 милиона у реконструкцију спортске дворане у Средњој школи “Краљ Петар I”, затим око 15 милиона динара за реконструкцију уличне расвете и друге случајеве међусобне сарадње који су завршавани на обострано задовољство. Пожелела је министарка родитељима, бакама и декама, а пре свега дечици да у овом терену и теретани што више и што дуже уживају, као што се да уживати у срцу Шумадије. А Шумадија је јако важна не само за њу и њено Министарство, већ и за Владу Републике Србије. Саобраћајнице које ће кроз овај део Србије ускоро пролазити утицаће између осталог и на бољи привредни раст и економски развој овде у срцу Шумадије.