Конференција о инклузивном образовању – 15 година од увођења инклузивног образовања
Београд је у понедељак, 18. новембра, био домаћин конференције „Заједно за свако дете“ уз учешће више од 200 доносилаца одлука, образовних стручњака, наставника и представника академских и истраживачких организација, невладиних и међународних организација, као и деце и младих који су разменили искуства и примере добре праксе инклузивног приступа у образовању. Присутнима су се обратили министарка просвете проф. др Славица Ђукић Дејановић, Пламена Халачева, заменица шефа Делегације Европске уније у Србији, Дејана Костадинова, директорка УНИЦЕФ-а у Србији, представници Делегације Европске уније у Србији, Амабасаде Швајцарске, Светске банке, Универзитета за образовање наставника у Цириху и многи други. На бројним панел дискусијама које су овом приликом организоване учешће је узела и председница општине Топола, Јасна Вуковић. Она је говорила на панелу посвећеном интерсекторској сарадњи и промоцији инклузивног образовања на националном и локалном нивоу.  
Од системског увођења инклузивног образовања 2009. године, Влада Републике Србије и Министарство просвете су дефинисали инклузивно образовање као један од приоритета Стратегије развоја образовања и васпитања у Републици Србији до 2030. године.
Инклузивно образовање је постало неодвојиви део образовног система и образовања деце у Србији. О томе говоре подаци о значајном побољшању квалитета и доступности инклузивног образовања. Све је већи обим подршке инклузивном образовању сваког детета у предшколским установама и школама, и бројни су примери успешне инклузивне праксе посвећених наставника. Образовни систем пролази кроз реорганизацију увођењем нових ресурса и механизама за оснаживање наставника и школа у подршци деци којој је потребна свеобухватнија подршка, укључујући и коришћење асистивних технологија и ресурс центара. Рецимо зато и да је свој допринос конференцији „Заједно за свако дете“, као подршка асистивне технологије, дао и робот Воли.

ОБАВЕШТЕЊЕ

Обавештавају се власници катастарских парцела и то:

-Јовановић (Ратко) Милосав из Божурње, власник КП бр. 751 и 749 обе у КО Божурња,

-Јовановић (Душан) Радисав из Београда, власник КП бр. 750 КО Божурња,

-Димитријевић (Благоје) Небојша из Божурње, власник КП бр. 748 и 747 обе у КО Божурња,

-Павловић (Миодраг) Велимир из Божурње, власник КП бр. 740/4 КО Божурња,

-Милановић Љиљана из Крагујевца, власник КП бр. 740/3 КО Божурња,

-Павловић (Чедомир) Миломир из Београда, власник КП бр. 740/1 КО Божурња,

-Вујичић (Душан) Добривоје из Београда, власник КП 740/2 КО Божурња,

-Николић (Синиша) Зоран из Тополе, власник КП бр. 739 КО Божурња,

-ПИК „Опленац“ д.о.о. Топола, власник КП бр. 723/2, 699 обе у КО Божурња,

-Република Србија, власник КП бр. 735,724,716,691,697,3370 све у КО Божурња и КП бр. 2905,2903,2873,2901,2894,2697 и 2810 све у КО Топола (Варош),

да ће се у наредном периоду на наведеним парцелама изводити радови на реконструкцији водоводне мреже полиестер промера 400 мм и потисног цевовода од изворишта „Божурња“ до резервоара „РО“ са пумпном станицом, а у циљу побољшања водоснабдевања Општине Топола на основу Решења о грађевинској дозволи РОП-ТОП-23517-ЦПИ-1/2024 од 01.08.2024. године и уверења о пријави радова РОП-ТОП-23517-ЦПИ- WA -2/2024 од 16.10.2024. године.

Инвеститор радова је Општина Топола.

Извођач радова је група :„HIDROEXPERT“ ДОО Београд и „ВОДОПАН“ ДОО Чачак.

Инвеститор и Извођач радова су дужни да након извршене интервенције врате земљиште у првобитно стање.

За сва обавештења обратити се стручном надзору ,,ИНИП ИНГ“ д.о.о., Центар за пројектовање Нови Сад, Модене број 5, Нови Сад.

Црвени крст Топола ће почети са радом Народне кухиње од 18. новембра 2024. године у објекту у улици Првог устанка број 1 за све кориснике ове услуге.
Расподела оброка ће се вршити у времену од 9:30 до 10:30 часова.
С поштовањем
Црвени крст Топола

ОБАВЕШТЕЊЕ – Уплата четвртог квартала годишњег пореза на имовину за 2024. годину

Обавештавамо пореске обвезнике – физичка лица, предузетнике и правна лица да је 14. новембар 2024. године рок за уплату обавезе за четврти квартал годишњег пореза на имовину за 2024. годину.

Према Закону о порезима на имовину, порез на имовину се плаћа тромесечно, у року од 45 дана од почетка тромесечја.

Редовним и благовременим измиривањем пореза обвезници избегавају обрачун и наплату законом прописане камате због кашњења у плаћању.

За све потребне информације обвезници се могу обратити Одсеку локалне пореске администрације у улици ПРИНЦА ТОМИСЛАВА КАРАЂОРЂЕВИЋА број 2,  сваког радног дана од 07:00 до 15:00 часова или на телефон 034/6811-274.

Обавештавамо Вас да је стари број за пријаву кварова на систему јавног осветљења из техничких разлога искључен.

Моле се грађани да пријаву кварова убудуће врше слањем СМС поруке на број 062 23 69 55, као што је појашњено у упутству.

Министарка Жарић Ковачевић званично отворила дечије игралиште
Топола је добила још једно дечије игралиште у близини Визиторског центра, преко пута трговине Макси. Игралиште је јуче свечано отворила Јелена Жарић Ковачевић, министарка државне управе и локалне самоуправе. Испред локалне самоуправе министарку су дочекали председница општине Јасна Вуковић и председник Скупштине општине и народни посланик Драган Јовановић, представници јавних установа и служби, малишани и фолклорни ансамбл КУД “Опленац”. Дечије игралиште, заједно са балон салом у Тополи финансирало је Министарство државне управе и локалне самоуправе са нешто више од 20 милиона динара и Општина Топола са 7,3 милиона. На дечијем игралишту је планирано, а избором реквизита и обезбеђено неометано играње деце свих узраста од једне до четрнаест година. Реквизити су груписани тако да се на простору игралишта могу неометано играти различите старосне групе деце, предшколског и школског узраста. Материјали од којих су реквизити направљени су издржљиви и трајни, отпорни на временске услове и погодни за лако одржавање.
Ово је највеће, како је рекао Драган Јовановић, дечије игралиште у Шумадији, апелујући на грађане да се старају о њему како би што дуже трајао “на радост наших најмлађих суграђана”. Он је такође са министарком разговарао и око пројеката за наредну годину.
Нескривено задовољство урађеним послом изразила је и председница општине Јасна Вуковић. Рекла је да ће игралиште пуно значити за децу. Одвојиће их од телефона и интернета. Учиниће им детињство и одрастање лепшим, здравијим и срећнијим. Истакла је и јако добру сарадњу са Министарством државне управе и локалне самоуправе.
Министарка Жарић Ковачевић је истакла да је игралиште само један од пројеката на коме је Министарство државне управе и локалне самоуправе сарађивало са Општином Топола. Побројала је само неколико примера сарадње као што је улагање око 28 милиона у реконструкцију спортске дворане у Средњој школи “Краљ Петар I”, затим око 15 милиона динара за реконструкцију уличне расвете и друге случајеве међусобне сарадње који су завршавани на обострано задовољство. Пожелела је министарка родитељима, бакама и декама, а пре свега дечици да у овом терену и теретани што више и што дуже уживају, као што се да уживати у срцу Шумадије. А Шумадија је јако важна не само за њу и њено Министарство, већ и за Владу Републике Србије. Саобраћајнице које ће кроз овај део Србије ускоро пролазити утицаће између осталог и на бољи привредни раст и економски развој овде у срцу Шумадије.
Топола, 25. октобар – Село Белосавци било је домаћин 4. Михољских сусрета села. Манифестација је одржана у оквиру Основне школе “Сестре Радовић”. Михољске сусрете села организовао је Културни центар Топола, под покровитељством Министарства за бригу о селу. И ове године бројна такмичења учинила су сусрете занимљивим и вредним пажње. Очување традиције сусретања, дружења као и од ,,срца” здраво и чисто војевање водило је резултату у коме заправо и није важно ко је победник.
Могле су се овде видети, а и окусити, најбоље и најукусније гибанице. Кулинари су спремали паприкаш. Организована су такмичења за највећу главицу купуса, домаћег вина и ракије. У спортским играма организована су такмичења у шаху, малом фудбалу, надвлачењу конопца, трчању у џаку, круњењу кукуруза. Коњички клуб “Пастув” из Крагујевца, приказао је коњички вишебој. Пре доделе награда у свим категоријама, приказан је, увек привлачан, концерт традиционалне, дакле народне песме и игре.
Како је Црвени крст Топола у припреми израде спискова за услугу Програма Народне кухиње за циклус реализације 2024.-2025. године за 300 корисника са територије општине Топола (пет радних дана у недељи), позивамо све суграђане који се налазе у стању потребе за куваним оброком и хлебом да се лично обрате Црвеном крсту Топола сваког радног дана у времену од 8 до 12 часова. Објекат Црвеног крста и кухиња налазе се у улици Првог устанка број 1 (преко пута Максија у Тополи).
Црвени крст Топола
Производња уз помоћ дигиталног асистента
Топола, 22. октобар – Представници Телеком Србија одржали су у Визиторском центру презентацију услуге ,,Дигитални асистент у производњи воћа и вина“. Присутни, пре свега воћари и винари могли су се на овај начин упознати како иновативна технологија може да унапреди процес производње, повећа ефикасност и побољша квалитет производа. Након уводног обраћања Слађане Глишић, директорке Туристичке организације “Опленац”, о представљању услуге говорио је Петар Пуача из Бизнис продаје Телком Србије.
Телеком Србија је препознао потребе и изазове са којима се пољопривредници суочавају и развио одговарајуће услуге које им могу значајно олакшати производни процес. Очекује се да ће и воћари и виноградари препознати бенефите услуге и да ће на овај начин остварити врхунске резултате.
Савремени уређаји који данас постоје и који су поприлично доступни, за разлику од ранијих времена, користе се данас за добијање неопходних података. То би биле метео станице, сензори влажности и друго. Уз помоћ платформе, када се дође до граничних вредности, када се створе услови за развој болести праћењем активности инсеката крајњем кориснику ће се путем телефона, таблета, рачунара, послати порука на основу које ће знати да је неопходно да изврши одређене третмане. Третмани се врше стандардним пестицидима и другим средствима. Овај пут, уз помоћ нове технологије мере заштите ће се предузимати када се тачно сигнализира да су се створили предуслови за одређене болести. Помоћу софтвера водио би се дневник који се налази на Телекомовим серверима где ће се по фазама бербе, обраде, било чега, водити евиденција када је шта рађено, са које парцеле, која количина средстава заштите, тако да ће постојати комплетна историја производње. Циљ би свакако био да се комплетан процес производње заокружи – од почетка производње, до коначног производа.

На основу Решења број:020-515/2024-05-II од 25.10.2024. године, Комисија за спровођење поступка доделе једнократне новчане помоћи за куповину огрева осетљивим категоријама становништва са подручја општине Топола, расписује

Ј А В Н И  О Г Л А С

за избор корисника за доделу једнократне новчане помоћи за набавку огрева

у 2024. години.

Право на помоћ могу да остваре осетљиве категорије становништва са подручја општине Топола уколико испуњавају следеће критеријуме:

  1. Да имају пребивалиште, односно боравиште на територији општине Топола,
  2. Да су корисници новчане социјалне помоћи
  3. Једнородитељске породице са децом на редовном школовању,
  4. Домаћинства инвалидних лица,
  5. Корисници туђе неге и помоћи
  6. Старачка домаћинства,
  7. Лица (деца) смештена на старатељство и у хранитељским породицама.

Право на помоћ не могу да остваре лица која су остварила право на помоћ по неком другом критеријуму или из неких других извора финансирања.

 

ПОТРЕБНА ДОКУМЕНТА

  1. Пријава за доделу помоћи,
  2. Лична карта за подносиоце захтева и пунолотне чланове његовог домаћинства (фотокопија или очитана),

3.Решење о новчаној социјалној помоћи, уверење

Центра за социјслни рад-Одељење у Тополи

4.Решење о инвалидитету,

5.Решење о признатом праву на туђу негу и помоћ

6.Решење Центра за социјални рад ( за лица

Смештена на старатељство или су у хранитељским

породицама

7.Копија текућег рачуна.

8.Оверена Изјава(код јавног бележника) два сведока о заједничкм домаћинству (за старачка домаћинства),

9.Доказ за једнородитељске породице (решење надлежног органа Суда или центра за социјални рад или извод из МКУ за преминулог родитеља/старатеља и потврда из школе да је дете редован ученик).

Рок за подношење пријава са потребном документацијом је закључно са 01.11.2024.године.

Пријаве се подносе на писарници Општинске управе општине Топола или електронским путем на следеће email адресе: marijaobradovic@topola.com , posloviler@topola.com.

Информације можете добити на телефоне: 064/8614-209,0648614298,0648539168.

За Комисију

Председник

Марија Обрадовић, с.р.

Захтев – дрва 2024