Инклузивно образовање на територији општине Топола: Размишљајмо и радимо инклузивно
Квалитетно, доступно и праведно образовање основно је право сваког детета. Како би оно било реализовано, образовни систем дужан је да уважава индивидуалне могућности и ситуације у којима се налази свако дете. Ово значи да деца, која се из било ког разлога сматрају припадницима „осетљиве групе“, ни у ком случају не смеју бити изостављена.
Управо из овог разлога, циљ инклузивног образовања је да омогући сваком детету, подједнаку шансу за квалитетно образовање без дискриминације, како би у потпуности остварило своје потенцијале. Овај приступ подразумева укључивање сваког детета у вршњачку заједницу, начин рада прилагођен потребама сваког детета као и додатну образовну подршку у ситуацијама када је она потребна. На тај начин, руше се предрасуде и стереотипи и елиминише дискриминација, а сваком детету пружа се прилика да расте и развија се. Кроз своје разноврсне надлежности, јединице локалне самоуправе приступ инклузивном образовању могу да прилагоде својим најосетљивијим заједницама, детаљно пратећи планирање, реализацију и евалуацију потребних мера подршке.
Инклузивно образовање је кључна вредност нашег образовног система.
Полазна тачка овог система је национална политика инклузивног образовања, а политике општине Топола полазе од националних стратешких циљева и своје мере усклађују са њима. Кроз приступ који уважава развојне капацитете и потенцијале сваког детета, инклузивно образовање омогућава детету да оствари свој пуни потенцијал. Како би се овај циљ остварио и како би инклузивно образовање постало универзални принцип на ком се заснива систем образовања и васпитања у Србији, спроводи се и пројекат „Унапређени равноправни приступ и завршавање предуниверзитетског образовања за децу којој је потребна додатна образовна подршка – Учимо сви заједно“. Овај пројекат који спроводе Министарство просвете и УНИЦЕФ, уз подршку Европске уније, настоји да омогући равноправни приступ образовању за децу из свих осетљивих група, што се реализује кроз унапређење система и квалитета образовања као и сарадњу актера на националном и
локалном нивоу.
Општина Топола препознала је значај инклузивног образовања и улогу пројекта и као једна од 20 ЈЛС, придружила се пројекту „Учимо сви
заједно“.
„Размишљајмо и радимо инклузивно“ је слоган под којим се спроводи низ активности у општини у оквиру пројекта „Учимо сви заједно“. У оквиру пројекта се, између осталог, организују заједничке активности за децу са сметњама у развоју и њихове вршњаке (игре без граница, приредбе, тематски дани), одржавају се радионице за родитеље, формира се Мрежа подршке инклузивном образовању уз промотивну кампању у локалним медијима.
Активности спроводе општина Топола у сарадњи са ОШ „Карађорђе“ и Удружењем за помоћ МНРО „Загрљај“ Топола.
Кроз поменуте активности у општини Топола, препознају се потребе и цене различитости све деце, чиме се ствара осећај припадања и добробити за све, док су родитељи информисани и оснажени да подрже дете. Само различити смо комплетни и као што азбуку чине различита слова, сва деца, „Од А до Ш“, треба да буду прихваћена у школској и локалној заједници и друштву уопште како би била равноправна и остварила свој пуни потенцијал.